Dario Nardella

Mayor of Firenze

Dario NARDELLA Sindaco di Firenze

Dario Nardella was born in Torre del Greco (Naples) on November 20, 1975. He lives in Florence since 1989. Married, with three children.
In 1998 he graduated in violin at the conservatory “L. Cherubini “in Florence and worked as a professional musician until 2004.
He graduated in law with 110/110 cum laude from the University of Florence. At the same university he obtained a PhD in public law and environmental law and then taught Legislation of cultural heritage.
In the last Prodi government (2006-2008), he was legal advisor to the Minister for relations with Parliament and institutional reforms, Vannino Chiti.
In 2004 he made his first experience in the City Council of Florence, where he held the position of President of the V Council Commission for Culture, Education and Sport.
In 2005 he founded with prof. Enzo Cheli, prof. Leonardo Morlino and other friends and university colleagues the “Eunomia” Foundation, which he currently directs.
In 2008 he was selected as a young Italian politician by the US State Department under the “International Visitor Leadership Program”.
In 2009, re-elected as Municipal Councilor, he was part of the council of Mayor Matteo Renzi as Deputy Mayor with responsibility for Economic Development and Sport. In that capacity he chaired the promoting committee that allowed Florence and Tuscany to win the realization of the 2013 Cycling World Championships.
In 2012 he was appointed President of the National Council of ANCI (Association of Italian Municipalities) for production activities.
In December 2012 he participated in the Primaries for Parliamentarians of the Partito Democratico for Florence and the Province and obtained 9188 preferences. In the general elections of 24 and 25 February 2013 he was then elected to the Chamber of Deputies for the XVII Legislature. He was a member of the Productive Activities, Commerce and Tourism Commission.
As a deputy, he signed and promoted some initiatives, such as the bill for the abolition of public funding to political parties “tu scegli” , the new discipline for the construction and renovation of sports facilities, the safeguarding and promotion of historic shops, incentives for businesses in the technological innovation sector, the regulation of timetables and holidays in the trade sector.
On February 17, 2014 the mayor Matteo Renzi, after having received from the Head of State the task of forming the new government, in his last act as Mayor he again appointed him Deputy Mayor “regent” of Florence with the task of guiding the city until natural elections of May 2014.
On 23 March, in the Primaries of the Partito Democratico, with 9416 preferences, he was indicated as a candidate for mayor and in the local elections on 25 May he was elected as the new mayor of Florence.
On 21 June 2014 he was elected ANCI coordinator for Metropolitan Cities and, from 1 January 2015, Mayor of the Metropolitan City of Florence
In the local elections of 26 May 2019 he was reconfirmed as Mayor.
In November 2018 he was elected vice president of Eurocities, the most important organization of European mayors created to bring the needs of cities in the economic, political, social and cultural spheres to the attention of the European Union. On 5 November 2020 he was elected President of Eurocities.
He has published volumes and contributions in the field of public, constitutional and cultural heritage law with UTET, Il Mulino, Passigli editori and Polistampa.

Dario NARDELLA Sindaco di Firenze

Dario Nardella was born in Torre del Greco (Naples) on November 20, 1975. He lives in Florence since 1989. Married, with three children.
In 1998 he graduated in violin at the conservatory “L. Cherubini “in Florence and worked as a professional musician until 2004.
He graduated in law with 110/110 cum laude from the University of Florence. At the same university he obtained a PhD in public law and environmental law and then taught Legislation of cultural heritage.
In the last Prodi government (2006-2008), he was legal advisor to the Minister for relations with Parliament and institutional reforms, Vannino Chiti.
In 2004 he made his first experience in the City Council of Florence, where he held the position of President of the V Council Commission for Culture, Education and Sport.
In 2005 he founded with prof. Enzo Cheli, prof. Leonardo Morlino and other friends and university colleagues the “Eunomia” Foundation, which he currently directs.
In 2008 he was selected as a young Italian politician by the US State Department under the “International Visitor Leadership Program”.
In 2009, re-elected as Municipal Councilor, he was part of the council of Mayor Matteo Renzi as Deputy Mayor with responsibility for Economic Development and Sport. In that capacity he chaired the promoting committee that allowed Florence and Tuscany to win the realization of the 2013 Cycling World Championships.
In 2012 he was appointed President of the National Council of ANCI (Association of Italian Municipalities) for production activities.
In December 2012 he participated in the Primaries for Parliamentarians of the Partito Democratico for Florence and the Province and obtained 9188 preferences. In the general elections of 24 and 25 February 2013 he was then elected to the Chamber of Deputies for the XVII Legislature. He was a member of the Productive Activities, Commerce and Tourism Commission.
As a deputy, he signed and promoted some initiatives, such as the bill for the abolition of public funding to political parties “tu scegli” , the new discipline for the construction and renovation of sports facilities, the safeguarding and promotion of historic shops, incentives for businesses in the technological innovation sector, the regulation of timetables and holidays in the trade sector.
On February 17, 2014 the mayor Matteo Renzi, after having received from the Head of State the task of forming the new government, in his last act as Mayor he again appointed him Deputy Mayor “regent” of Florence with the task of guiding the city until natural elections of May 2014.
On 23 March, in the Primaries of the Partito Democratico, with 9416 preferences, he was indicated as a candidate for mayor and in the local elections on 25 May he was elected as the new mayor of Florence.
On 21 June 2014 he was elected ANCI coordinator for Metropolitan Cities and, from 1 January 2015, Mayor of the Metropolitan City of Florence
In the local elections of 26 May 2019 he was reconfirmed as Mayor.
In November 2018 he was elected vice president of Eurocities, the most important organization of European mayors created to bring the needs of cities in the economic, political, social and cultural spheres to the attention of the European Union. On 5 November 2020 he was elected President of Eurocities.
He has published volumes and contributions in the field of public, constitutional and cultural heritage law with UTET, Il Mulino, Passigli editori and Polistampa.